LOGOWANIE

Rozmowa Rekrutacyjna

Rozmowa rekrutacyjna – hasło, które wiele osób może przerażać. Niby wszyscy wiedzą o co chodzi, ale jak przyjdzie co do czego nie, to wiadomo jak się do niej przygotować. Jest to niewątpliwie stresująca sytuacja dla wielu osób. Szczególnie jeśli to jest ta PIERWSZA rozmowa. Warto się do niej odpowiednio przygotować, żeby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu. W poniższym artykule przeanalizujemy kilka najistotniejszych kwestii na jakie warto zwrócić uwagę i przemyśleć zanim pójdziemy na spotkanie rekrutacyjne.
 

Przygotuj odpowiednie CV

O tym jak tego dokonać możecie przeczytać tu: https://praktyki.lodz.pl/user/site/cv

Poznaj pracodawcę

Sprawdź informacje o pracodawcy: czym się zajmuje, gdzie działa, ile ma lokalizacji, jak wygląda konkurencja itd. Firmy udostępniają takie rzeczy na swoich stronach internetowych i fanpage’ach – z łatwością to znajdziesz. Im więcej wiesz, tym lepsze wrażenie zrobisz na rekruterze.

Ps. Pamiętaj, że pracodawca może też sprawdzić Ciebie – kontroluj, co umieszczasz w social mediach.
 

Zaplanuj wcześniej dojazd i ubiór

Sprawdź możliwe połączenia i czas dojazdu. Nie wypada się spóźnić na pierwsze spotkanie. Dobierz odpowiedni strój – adekwatny, wygodny i schludny. To na ile formalnie powinieneś się ubrać zależy, od miejsca gdzie starasz się o pracę: urząd miasta, mała firma czy duża korporacja.

Ps. Dresscode obowiązujący w firmie na co dzień to kwestia o jaką można się podpytać w momencie zatrudnienia.
 

Zabierz notes i długopis

Może się zdarzyć, że będziesz potrzebował coś zapisać – bądź przygotowany.
 

Stres

Jest jak najbardziej naturalnym odczuwanym stanem przed rozmową. Rekruter też o tym wie, dlatego wielu z nich na początku stara się ,,rozluźnić” kandydata i często zaczyna rozmowę od luźnych tematów, niekoniecznie związanych ze spotkaniem. Warto wtedy wziąć głęboki oddech i przyjąć założenie, że cokolwiek się wydarzy, pójdzie nam lepiej lub gorzej, jest to kolejne doświadczenie życiowe i z każdej sytuacji można się czegoś nauczyć.
 

Pytania na rozmowie rekrutacyjnej

W Internecie i różnych czasopismach możemy coraz częściej spotkać listy pytań jakie mogą się pojawić na rozmowie rekrutacyjnej. Warto je przejrzeć. Poniżej przedstawiam kilka z nich:

Dlaczego zaaplikował Pan/Pani właśnie na to stanowisko? – Warto w takim momencie podkreślić swoją motywację np. że interesujesz się zagadnieniami, z którymi wiąże się to stanowisko.

Co Pan/Pani wie o naszej firmie? – Tutaj możesz wykorzystać wiedzę z punktu 2. Nie rzucaj twardych danych, raczej ciekawostki: fuzja, organizowany konkurs, osiągnięcie.

Jaka była Pana/Pani największa porażka? – Nie mów, że nie miałeś. Każdy kiedyś jakąś miał. Powiedz szczerze o takiej sytuacji i podkreśl czego się dzięki niej nauczyłeś.

Jakie ma Pan/Pani oczekiwania finansowe? – Przed rozmową sprawdź statystyki ile przeciętnie zarabia osoba na tym stanowisku. Znajdź złoty środek. Nie zaniżaj, ani nie zawyżaj celowo stawki – możesz zostać odebrany jako osoba niepewna swoich umiejętności lub zbyt pewna siebie o wysokich wymaganiach.

Jakie ma Pan /Pani mocne/słabe strony? – Twoje atuty niech będą związane z danym stanowiskiem pracy, a niedoskonałości niech nie przekreślają Twojej kandydatury.

Czym się Pan/Pani interesuje? – Może to być pytanie mające na celu sprawdzić prawdziwość informacji zawartych w CV. Nigdy nie kłam – kłamstwo ma krótkie nogi.

Pamiętaj, że rekruter nie ma prawa pytać o wyznanie religijne, pochodzenie etniczne, poglądy polityczne, orientację seksualną, przebyte choroby, planowanie rodziny. Gdy usłyszysz takie pytanie udziel wymijającej odpowiedzi, że np. nie będzie to miało wpływu na Twoją pracę. Jeżeli rekruter dalej serwuje Ci niewygodne pytania zastanów się czy na pewno chcesz pracować w tym miejscu…
 

Ty też pytaj!

Nie bój się zadawać pytań. Może to zostać odebrane tylko pozytywnie – jesteś partnerem w rozmowie, a nie tylko słuchaczem. O co można zapytać rekrutera?

Jakie możliwości rozwoju daje firma?

Jaki jest Państwa ideał pracownika, kogo szukacie do zespołu?

Czy mogę dostarczyć Państwu jakieś dodatkowe informacje, które pozwolą szybciej podjąć decyzję w tym procesie rekrutacyjnym?

Jak przebiega proces rekrutacji, kiedy mogę się spodziewać odpowiedzi?

Istotne jest, aby nie pytać o to co już było powiedziane – żeby rekruter nie pomyślał, że go nie słuchaliśmy (oczywiście można się dopytywać o konkretne kwestie – to już zupełnie co innego) lub o jakieś banały, które można było sprawdzić na stronie internetowej firmy – żebyś nie sprawiał wrażania nieprzygotowanego.
 

Testy rekrutacyjne

W zależności od stanowiska, na które się aplikuje może się zdarzyć, że dostaniesz do rozwiązania test. Zazwyczaj kandydaci są uprzedzani o takiej możliwości przed rozmową lub dostać takie zadanie wcześniej i zaprezentować rozwiązanie podczas rozmowy. W każdym razie nie stresuj się na zapas. Pracodawca może chcieć sprawdzić Twoje podejście, tok rozumowania, reakcję na trudną sytuację. Zazwyczaj nie ma tam jednego dobrego rozwiązania tzw. klucza, w który musisz się wstrzelić. Zaprezentuj swój pomysł.
 

Assessment Center

Co to? To obecnie bardzo popularna metoda selekcji. Polega to na wykonaniu jakiegoś ćwiczenia najczęściej w grupie, rzadziej indywidualnie. Kandydaci są wtedy obserwowani jak zachowują się podczas rozwiązywania problemu: są aktywni czy pasywni, inicjują zadanie czy je posłusznie wykonują. Najważniejsza, abyś był tu naturalny. Jeżeli nie jesteś typem lidera nie udawaj go. Nigdzie nie jest powiedziane, że właśnie jego poszukują. Bądź sobą!

Co jeżeli nie dostaniesz wymarzonego stanowiska? Głowa do góry. To nie znaczy, że jesteś beznadziejny. Kandydaci są dobierani również pod względem dopasowania do zespołu. Zespoły lubią się dobierać pod względem osobowościowym i przyjmowanej roli w grupie. Na dane stanowisko może być potrzebna osoba, która będzie pełniła konkretną rolę np. dawcy pomysłów, realizatora, organizatora itd.

Może się oczywiście zdarzyć, że rekrutację będzie przeprowadzać osoba niekompetentna lub nieprzygotowana – rekruterzy nie są nieomylni, mogą się stresować itd. Uwzględnij to. Nie zrażaj się.

 

Agata z KN Experience

Informacja powstała przy współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Zarządzania Zasobami Ludzkimi „Experience”

Zapisz się do newslettera jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje oraz oferty praktyk i staży