LOGOWANIE

Jak wybrać praktyki/staż?

Pierwsze kroki stawiane przez młode osoby na rynku pracy nie zawsze są pewne i zdecydowane.  Czasami zdarzy się potknięcie, a momentami pojawi się wątpliwość o słuszności obranego kierunku. Nie oznacza to jednak nic złego – dzięki temu jesteśmy świadomi czego chcemy w naszym życiu zawodowym, jaka praca przyniosła by nam satysfakcję, a w końcu czy posiadamy wystarczające kompetencje do pracy w danej branży. Zatem korzystną opcją jest rozważenie opcji rozpoczęcia stażu lub praktyk w wybranej przez nas firmie lub branży. Dzięki temu będziemy w stanie poznać specyfikę pracy w danym przedsiębiorstwie oraz panującą w nim atmosferę w dość krótkim czasie, ponieważ z założenia, praktyka czy staż są stosunkiem pracy zawieranym na maksymalnie kilka miesięcy.

Od czego zacząć?

Na samym początku musimy przeprowadzić wewnętrzny „zawodowy rachunek umiejętności i kompetencji”, czyli na spokojnie przeanalizować co faktycznie potrafimy, jaka branża nas interesuje, jakie cechy nas wyróżniają, z jakich jesteśmy dumni. Pozwoli Ci to realistycznie spojrzeć na oferty pracy i wyselekcjonować te, które będą dla Ciebie najodpowiedniejsze na tym etapie rozwoju zawodowego, na którym aktualnie się znajdujesz. 

Jeśli jesteś osobą początkującą – daj sobie czas na zbieranie doświadczeń i stopniowe wdrażanie do obowiązków zawodowych. Propozycje pracy, które sugerują wykonywanie prostszych obowiązków nie są wcale gorsze, ponieważ dzięki temu będziesz miał możliwość zrównoważonego rozwoju i czas na poznanie branży. Ale pamiętaj, że to nie oznacza, że w ciągu pracy powinieneś się nudzić – przecież poświęcasz na to swój czas, energię i motywację. 

Z kolei jeśli masz już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe to trafnym pomysłem jest wybranie takich ofert pracy, które będą stanowiły dla Ciebie ambitny cel – aczkolwiek wciąż mówimy o celu możliwym do osiągniecia.  

Nie strać głowy szukając ofert pracy. 

Kolejny krok to znalezienie intersujących nas ofert pracy. W dobie Internetu wytworzyło się wiele portali, na których pracodawcy ogłaszają rekrutacje np.: pracuj.pl czy cieszący się coraz większą popularnością Linkedin.com. Wystarczy, że wpiszesz jakich ofert pracy szukasz i w ułamku sekundy spłyną do Ciebie takowe propozycje.

Oczywiście to nie jest jedyna droga. Ofert pracy możesz szukać bezpośrednio na stronach internetowych firm. Są to platformy, gdzie bardzo często pojawiają się ogłoszenia, więc należy śledzić je na bieżąco. Jest jedna wada tego sposobu – jeśli dopiero zaczynasz swoją ścieżkę zawodową możesz nie wiedzieć do jakich firm warto aplikować. Na ten problem też jest rozwiązanie. 

W takim wypadku warto jest odwiedzić uczelniane Biura Karier czy poszukać w Internecie portali stażowych. W takich to organizacjach i wydarzeniach w jednym miejscu możemy znaleźć wiele firm, które aktualnie poszukują pracowników. 

Dodatkowo prawdziwą skarbnicą ofert pracy są... oczywiście Targi Pracy! Zarówno te branżowe, jak i interdyscyplinarne to świetna okazja do poznania firm, ich oczekiwań, a także spotkania i porozmawiania z pracownikami. W końcu wiedzy najlepiej poszukiwać u źródła. 

Czy to już wszystkie metody na znalezienie ofert pracy? Oczywiście, że nie. Możliwości jest o wiele więcej i każdy z nich jest równie dobry, skuteczny. To który wybierzesz zależy od twoich indywidualnych preferencji.

Nie parz kawy, czyli jak rozpoznać dobrą ofertę pracy.

Istnieją dwie złote zasady rozpoznania dobrej oferty pracy. 

Pierwsza – to poświecić trochę czasu i uzbroić się w cierpliwość.

Druga – zaparzyć kubek dobrej kawy i wnikliwie czytać opisy interesujących nas ofert pracy.

To tylko tyle i aż tyle. Warto dokładnie przyjrzeć się tej części ogłoszenia mówiącej o Twoich przyszłych możliwych obowiązkach. Jeśli hasła są bardzo ogólne to oznacza, ze twoja praca nie będzie należała do najbardziej konkretnych. Niektórzy pracodawcy już przy tworzeniu ofert pracy wypisują konkretne projekty. Ale jeśli dokładnych informacji nie znajdziemy w ofercie to możemy rozwiać nasze wątpliwości na rozmowie rekrutacyjnej. Jest to okazja nie tylko dla pracodawcy na weryfikację twoich kompetencji, ale też twoja na określenie stopnia atrakcyjności oferowanego Tobie stanowiska. 

Czy staż to to samo co praktyki?

Często możemy spotkać się, że słowa te stosowane są wymiennie. Aczkolwiek chodź mają ze sobą bardzo dużo wspólnego to wcale nie oznaczają tego samego. A różnice, tym bardziej przy szukaniu ofert pracy, warto poznać.

Staż jest to nauka konkretnych zagadnień związanych z planami zawodowymi. Często odbywamy go w firmie, z którą wiążemy naszą przyszłość.Jest to opcja skierowana nie tylko do studentów, ale i do osób, które zgłosiły się do Urzędu Pracy. Według przepisów czas trwania stażu wynosi od 3 do nawet 12 miesięcy. O jego długości decyduje pracodawca bądź Urząd Pracy. 

Natomiast praktyki trwają maksymalnie 3 miesiące i są raczej nastawione na zdobywanie doświadczeń i umiejętności. Zatem jest to opcja skierowana do osób rozpoczynających swoją karierę zawodową. Czasem na uczelniach stanowią obowiązkowy punkt programu nauczania. To właśnie w tym wypadku poznamy ogólny sposób funkcjonowania branży.

Aktualnie, zarówno praktyki i staże są płatnymi formami wykonywania pracy, aczkolwiek nie jest to regułą i przy wyszukiwaniu ofert pracy warto zwrócić na to uwagę. Pamiętaj jednak, że czasem cenniejsze będzie zdobyte przez Ciebie doświadczenie, którego nie da się wyrazić za pomocą konkretnej wartości. Staż czy praktyki potraktuj w takim wypadku jako inwestycję na przyszłość. 

Prestiż czy wynagrodzenie?

Gdyby ktoś zadał Tobie pytanie -  Co byś wybrał?Pracę w prestiżowej firmie na niską pensję czy pracę w niszowej firmie, ale za wysoką stawkę? -  jaka byłaby twoja odpowiedź? 

Odpowiedź na to pytanie jest odpowiedzią bardzo inżynierską – „ to zależy”. Zależy od wielu czynników między innymi od tego na jakim etapie zawodowym jesteś, co jesteś w stanie zaoferować pracodawcy, jakie masz priorytety, na którą opcję jesteś w stanie sobie pozwolić. 

Musisz pamiętać jednak, że analizując oferty pracy należy spojrzeć także na to czy dana firma jest w stanie rozpocząć z Tobą długookresową relacje. W tym przypadku Twój staż będzie stanowił pierwszy krok do wymarzonej posady.

 

Monika z KN Experience

Informacja powstała przy współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Zarządzania Zasobami Ludzkimi „Experience”

Zapisz się do newslettera jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje oraz oferty praktyk i staży